Bar to jedna z ważniejszych miejscowości na mapie czarnogórskiego wybrzeża, dzielimy je na Nowy i Stary Bar (Stari Bar). Pewnie nie trudno zgadnąć, która część miasta jest powodem naszej wizyty 😛 Tajemnicze i urokliwe, a przede wszystkim średniowieczne miasteczko zachęca do spacerów, szczególnie skąpane w promieniach zachodzącego słońca. W okolicy natkniecie się również na drzewo oliwne pamiętające czasy chrystusowe (Stara Maslina / Stara Oliwka). A, że o drzewie z dumą opowiadała nam każda napotkana po drodze osoba, to oczywiście postanowiliśmy zobaczyć je na własne oczy.

Stara Oliwka i Stari Bar, Atrakcje Czarnogórskiego Wybrzeża.

 

Bar i Czarnogórskie Wybrzeże.

    Czarnogórę odwiedziliśmy przy okazji naszej podróży po Bałkanach w 2017 roku. Jako, że sztywnego planu nie było i nastawialiśmy się w dużej mierze na przygody, to teraz trudno jest nam oszacować ile czasu spędziliśmy w którym kraju xD Ogólnie przyjmujemy, że na Czarnogórę przypadło około 5 dni (2 noce właśnie w Barze oraz 3 w Kotorze).

    Kraj ten postrzegamy zatem przez pryzmat relaksu i zwolnienia tempa naszej szaleńczej tułaczki. Warto wspomnieć, iż wcześniej każdy przystanek liczył sobie zaledwie jedną noc, a jako, iż w Czarnogórze stuknęło nam równo 2 tygodnie w podróży, to postanowiliśmy zwolnić na chwilę i nacieszyć się widokami. Dobry moment i świetna decyzja, trzeba przyznać 😛

 

Nowy Bar – Gra Niewarta Świeczki.

    Miasto jak miasto. Nic nadzwyczajnego tutaj nie ma. Ot, typowa mieścina z czasów byłej Jugosławii, nieciekawe blokowiska i szerokie, zatłoczone ulice. Całkowicie przy okazji zwiedziliśmy jedną świątynię (Cerkiew św. Jana Włodzimierza), no i oczywiście oba wieczory spędziliśmy relaksując się w morzu. Rejony te zwiedzaliśmy skuterkiem, co zawsze mocno polecamy w cieplejszych krajach.

Cerkiew św. Jana Włodzimierza to Jedyna Ciekawa Atrakcja w Barze.
Okolice Miasta są Oczywiście Piękne, jak to w Czarnogórze 😛

 

Stary Bar (Stari Bar) – Klimatyczny Spacer, Burzliwa Historia i Wspaniałe Widoki.

    Ważnym punktem naszego pobieżnego planu był Stary Bar (dawniejsze Antivari) – średniowieczne miasteczko malowniczo położone na szczycie wzniesienia Londša, 241 metrów n.p.m. Niegdyś niezwykle ważne centrum handlu, rzucające wyzwanie nawet takim potęgom, jak sam Dubrownik. Dzisiaj po dawnej świetności wiele nie zostało. Opuszczone miasto, a wręcz ruiny nadgryzione zębem czasu.

Zanim Rozpoczniecie Właściwe Zwiedzanie, Przywita Was Rząd Sklepików i Restauracji.

 

    Stary Bar zbudowali prawdopodobnie Rzymianie w VI wieku. Historia tej dobrze prosperującej osady jest niezwykle burzliwa, a samo miasto przez tysiąclecia przechodziło z rąk do rąk, co ostatecznie zaowocowało wyjątkowym charakterem kosmopolitycznej miejscowości. Po Biznacjum przejęli go Słowianie, następnie na dość krótko Wenecjanie i Imperium Osmańskie. Pod koniec XIX wieku Bar ostatecznie podbiła Czarnogóra.

    Obecnie Stary Bar to niezwykle klimatyczne miejsce. Kamienne budynki, wąskie uliczki i maleńkie przejścia, kamienne łuki, tajemnicze zakręty i labirynty, wieża zegarowa, kilka fresków, cytadela oraz akwedukt. To też piękny widok na okolicę (szczególnie z wysoko położonej twierdzy), roślinność żyjąca własnym życiem i romantyczny spacer przy złotych barwach zachodzącego słońca.

    Mimo tych wszystkich plusów, ma się też nieodparte wrażenie, że miasto wymaga lekkich napraw i odbudowy. Te niedoskonałości spowodowało trzęsienie ziemi w 1979 roku, które w zaledwie 10 sekund poczyniło wiele zniszczeń na czarnogórskim wybrzeżu. To właśnie przez owo trzęsienie ziemi Stary Bar opustoszał, szczególnie na rzec pobliskiego Baru.

Opuszczone Miasto, Stary Bar.

 

Adres: Szerokość geograficzna: 42.093943, Długość geograficzna: 19.133835 (TripAdvisor).

Godziny otwarcia: od świtu do zmierzchu.

Koszt: 2 EUR (dzieci 1 EUR).

 

Stara Maslina – Historia Wiecznie Żywa.

    Stari Bar nie jest jednak jedyną atrakcją regionu. Całkiem niedaleko, w miejscowości Tomba znajduje się najstarsze drzewo oliwne w Europie i jedno z najstarszych na całym świecie. Wiek „drzewka”, okrzykniętego jako Stara Maslina (tzn. Stara Oliwka) liczy ok. 2000 lat.

    Potężne drzewo stoi w towarzystwie z lekka młodszych kompanów na ogrodzonym terenie (wszystko widać zza tegoż ogrodzenia). Miejscówka jest ogólnie dość niepozorna i raczej słabo oznaczona. Tak jakby nikt nie oczekiwał zwiedzających 😛 I rzeczywiście turystów dociera tu niewielu. Smutne, gdyż oliwka widziała przecież całą nowożytną historię.

Stara Maslina, czyli Stara Oliwka to Żywy Pomnik Dawnych Czasów.

 

Adres: Szerokość geograficzna: 42.080122, Długość geograficzna: 19.129404 (TripAdvisor).

Godziny otwarcia: brak informacji.

Koszt: 1 EUR (dzieci 0,5 EUR).

 

Stary Bar i Stara Maslina, Podsumowanie.

    Stary Bar jest absolutnie wyjątkowy. Jest to miejsce nie do pominięcia podczas zwiedzania czarnogórskiego wybrzeża. Szczególnie dlatego, iż nie ostało się już zbyt wiele miejsc tego typu, a o samym Barze mówi się, iż jest jednym z najlepiej zachowanych miast warownych. Zwiedzanie jest dodatkowo ciekawe ze względu na widoczne wpływy różnych kultur rządzących miastem.

    A jak już jesteście w okolicy, to zdecydowanie warto stanąć obok jednego z najstarszych drzew na świecie i poczuć niezwykłą energię tego miejsca. Stara Maslina jest wszakże żywym pomnikiem, pamiętającym czasy chrystusowe. Dziwne to uczucie, przebywać blisko tak wiekowej istoty żywej. Stara Oliwka to wspaniały przykład potęgi natury, twardszej od każdej wybudowanej warowni.

 

Podobne posty: Monemwasia (Grecja), Cassis (Francja), Sparta (Grecja), Stambuł (Turcja).

Leave a Reply

Facebook